Diş Hekimi Dt.Dilek TORAMAN

 | 

Çocuk Diş Hekimliği

Randevu: 0 312 222 99 99

Çocuk Diş Hekimliği

Ağızda süren ilk dişler süt dişleridir. Süt dişleri çocuk 6. aylıkken sürmeye başlar ve yaklaşık olarak 2.5 yaşında tamamlanır. İlk daimi diş ise 6 yaşında sürmeye başlar. Süt dişleri daimi dişler için bir sürme rehberidir. Süt dişleri daimi dişlere yer tutuculuk görevi yapar ve bu sayede dişler ağız içinde doğru şekilde konumlanır. Erken çürüyen süt dişi tedavi edilmez ve harabiyet artarsa o diş küçüleceğinden yanındaki dişler o bölgeye doğru konumlanır ve daimi diş için yer darlığına sebep olur. Aynı şekilde süt dişi aşırı harabiyet sonucu erken çekilirse diğer dişler o tarafa doğru kayacağından yine daimi dişin yerini daraltırlar ve malpozisyon(çarpışıklık) oluşur. Bu nedenle daimi dişler sürene kadar süt dişlerinin ağızda tutulması çok önemlidir. Ağız hijyeni iyi yapılmalı çocuğa diş fırçalama alışkanlığı küçükken kazandırılmalı ve düzenli diş hekimi kontrollerine gidilmelidir. Erken diş kaybı olduğu durumda ise diş hekimine başvurup yer tutucu yapılmalıdır, böylece komşu dişler o bölgeye göç edemez ve daimi diş sürene kadar yeri korunmuş olur.

Dişin dış tabakası olan minenin içeriği kişiye göre farklılık gösterir, bunda genetik faktörler ve beslenme etkilidir. Zayıf mine dokusuna sahip çocukların dişleri çürümeye daha meyillidir. Diş çürümeden onu çürüğe karşı korumak mümkündür. Koruyucu tedaviler günümüzde büyük önem taşımaktadır. Türkiye'deki içme sularında fluor olmadığından dişler çürüğe daha yatkındır.

Koruyucu tedaviler fissür örtücü ve fluor uygulamalarını içerir. Bu tedaviler uygulanması zor olmayan, ağrısız, iğnesiz tedavilerdir. Çocuğunuzun dişlerini Çocuk Diş Hekimliğiçürüğe karşı daha dayanıklı hale getirmektedir.

Fissür örtücüler, arka dişler üzerindeki oluklara uygulanan şeffaf veya beyaz renkte sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş çürükleri en çok bu oluklarda oluşmaktadır ve ilerleyerek dolgu veya kanal tedavisine gereksinim olmaktadır.

Fissür örtücü uygulaması ile uygulanan sıvı dolgu maddesi diş minesinde bu oluklara yapışarak düz bir alan oluşturur ve çürük başlangıcına engel olur. Sıvı şeklinde olduğundan diş yüzeyindeki bu olukların içine tamamen akarak tutunur ve böylece diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma işlemi yapmaksızın uygulanır ve yükseklik oluşturmaz.

Fluorid dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Çocuklar çoğu zaman dişlerini fırçalamayı ihmal ettikleri için dişlerinin çürüğe karşı direnç kazanabilmeleri için yeterli fluorid almamış olurlar. Bu durumu telafi edebilmek için topikal fluorid uygulamaları yapılmaktadır. Topikal fluorid uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanılabilen bir yöntemidir. Topikal fluorid uygulaması özellikle dişleri çürümeye meyilli çocuklarda uygulanır. Bu sayede yeterli miktarda fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur. Flor tedavisi çocuklara yapıldığı gibi dişleri zayıf, hassasiyet gösteren yetişkinlere de yapılabilmektedir.